Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Spotkanie z przeziernikiem na mrągowskiej łące

2016-06-29 12:34:17 (ost. akt: 2016-06-29 12:47:26)
Motyl nie przerwał uczty nawet pozując do zdjęć

Motyl nie przerwał uczty nawet pozując do zdjęć

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Tego przeziernika spotkałam na łące w Mrągowie, gdzie wybrał się na obiad, czekający na niego w koszyczku kwiatowym złocienia właściwego. Pozował do zdjęć nie przerywając posiłku.

Przezierniki to motyle z przezroczystymi skrzydłami należące do rodziny przeziernikowatych (Sesiidae). W Polsce wykazano dotąd 31 gatunków. Choć przezierniki są pospolite, to jednak przez swoją skrytą biologię trudne do zaobserwowania w terenie. Gąsienice tych motyli są endofagiczne, żywią się tkankami budującymi korzenie i pędy drzew, krzewów i roślin zielnych. Na roślinę żywicielską dla swoich larw poszczególne gatunki przezierników obrały określony gatunek roślin. Ma to odzwierciedlenie w nazwie gatunku motyla. Na przykład larwy przeziernika malinowca żerują wewnątrz tkanek malin, zaś przeziernika olchowca wewnątrz tkanek olszy. Dwa gatunki przezierników nie mają polskich nazw. Jest to Pyropteron muscaeformis, którego rośliną żywicielską jest zawciąg pospolity i Pyropteron triannuliformis związany ze szczawiami. Dorosłe motyle żywią się nektarem kwiatowym i niekiedy można spotkać pojedyncze osobniki ucztujące na roślinach łąkowych.
"Mój" przeziernik, ucztujący w najlepsze na na koszyczku kwiatowym złocienia właściwego (Leucanthemum vulgare), nalkeżał do gatunku Pyropteron triannuliformis. Motyl ma skrzydła o rozpiętości 14-20 mm, przezroczyste, leciutko żółto obwiedzione, ciemny tułów z dwiema żółtawymi bocznymi pionowymi przepaskami i jedną przepaską środkową. Także ciemny odwłok posiada białe wąskie przepaski poprzeczne i rząd białożółtych plamek na segmentach. Szczoteczka odwłokowa jest ciemnożółta. Jak na motyla będącego symbolem piękna, przeziernik niestety urodą nie grzeszy.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również