Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Lwia paszcza (wyżlin większy)

Królestwo
roślin
Podkrólestwo
okrytonasienne
Rząd
jasnotowce
Rodzina
babkowate
Rodzaj
wyżlin
Gatunek
wyżlin większy

Roślina: Lwia paszcza (wyżlin większy)

Kategoria
Nazwa łacińska
Antirrhinum majus L.
Przeciętna długość życia
roślina jednoroczna
Wyżlin większy nazywany inaczej lwią paszczą osiąga wysokość od 30 do 70 cm.
Silnie się rozkrzewia.

Występuje we wszystkich odmianach kolorów, oprócz niebieskiego i fioletowego. Są dwuwargowe, zebrane w kłosy. Kwiaty, po naciśnięciu otwierają się - stąd nazwa "lwia paszcza". Kwitnie bardzo obficie.
Okres kwitnienia: czerwiec - październik.

Pędy są wzniesione, lekko zdrewniałe u dołu, liście mają lancetowaty kształt.

Jest to roslina bardzo łatwa w uprawie, jesienne chłody jej nie szkodzą, a pielęgnacja ogranicza się do regularnego podlewania. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby próchniczej.

Cięte bardzo długo utrzymują świeżość - potrafią stać w wazonie nawet 8 dni.

Wyżlin jest wrażliwy na choroby: rdzę i antraknozę (na liściach pojawiają się przebarwienia, które prowadzą do obumierania tkanek)

Obszar występowania

Występuje dziko w południowo-zachodniej Europie i krajach środziemnomorskich. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, czasami przejściowo dziczeje.

Zobacz również