Krzyżówka, kaczka krzyżówka

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
ptaki
Podgromada
Neornithes
Infragromada
neognatyczne
Rząd
blaszkodziobe
Rodzina
kaczkowate
Rodzaj
anas
Gatunek
krzyżówka

Krzyżówka, kaczka krzyżówka

Kategoria
Zwierzęta > Ptaki
Nazwa łacińska
Anas platyrhynchos
Sposób odżywiania
roślinożerne/mięsożerne
Przeciętna długość życia
Do 29 lat
Gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Jest najprawdopodobniej najliczniejszym gatunkiem kaczki. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.
Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. W locie ujawniają się granatowe, biało obrzeżone na górze i krawędzi skrzydła lusterka. Poza tym obie płcie mają pomarańczowe nogi. Wspólną cechą są też białe z szaro-czarnym środkiem sterówki. W szacie spoczynkowej samiec wyróżnia się jedynie żółtym dziobem i nieco rudą piersią.
Samiec w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą. Przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych para zakręconych piór. Na początku są normalne, dalej zwężają się i zawijają. Niektóre są całkowicie zawinięte, inne tylko zagięte. Białe sterówki z szarym środkiem, pomarańczowe nogi.
Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, charakterystyczna, ciemna przepaska przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie łuski, pomarańczowo-brązowe. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Białe sterówki. Pisklęta żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko.
Najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.
Wymiary: długość ciała: 50–65 cm, w tym czaszki: 11 cm, dzioba: 5 cm, rozpiętość skrzydeł: 76–102 cm, długość skrzydła: 25-29 cm, masa ciała: 750-1570 g.

Obszar występowania

Zasiedla większość półkuli północnej, została też introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię.
Zależnie od podgatunków zamieszkuje:
A. platyrhynchos platyrhynchos – Europa, Azja, Ameryka Północna;
A. platyrhynchos conboschas – Grenlandia.

Informacje na temat ochrony

Nie jest zagrożona. Gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia.

Zobacz również