Rezerwat „Jezioro Martwe” utworzono w 1979 roku w celu zachowania i ochrony stanowisk rośliny reliktowej maliny moroszki. Położony jest w gminie Górowo Iławeckie, powiat bartoszycki na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie
Miąższość złóż torfu nie jest duża, tylko w centralnej części torfowiska sięga 4 metrów. Glebami występującymi w rezerwacie są gleby hydrogeniczne, wytworzone z torfów torfowisk niskich i przejściowych. Odznaczają się one wysokim poziomem wody oraz znacznym zakwaszeniem gleby. Na złożach torfu wykształciły się zespoły leśne: borealny bór świerkowy (Sphagno girgensohinii Piceetum), oraz bór trzęślicowo sosnowy (Molino Pinetum). Gatunkiem dominującym jest na ogół świerk pospolity, jedynie miejscami ustępuje on sośnie zwyczajnej lub brzozie omszonej. W warstwie mszystej zazwyczaj występują torfowce, poza tym dużym udziałem w runie odznacza się borówka, widłak jałowcowaty, borówka bagienna, siódmaczek leśny, szczawik zajęczy i w rozproszeniu malina moroszka.
Ścisłą ochroną gatunkową objęte są: widłak jałowcowaty (Lycopodium annotinum), malina moroszka, rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia), oraz objęty ochroną częściową grażel żółty (Nuphar lutea).
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez