Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Rezerwat Przyrody Czerwica

    Rezerwat Przyrody Czerwica

    Faunistyczny rezerwat przyrody położony na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, w pobliżu...

Rezerwat Przyrody - Polder Sątopy-Samulewo

2014-08-04 11:55:46 (ost. akt: 2014-08-04 15:27:35)
Rezerwat Przyrody - Polder Sątopy-Samulewo

Autor zdjęcia: Lech Darski

Rezerwat przyrody Polder Sątopy-Samulewo jest jednym z najmłodszych w województwie warmińsko-mazurskim. Ten rezerwat faunistyczny powstał w 2009 roku, leży w gminie Bisztynek, w powiecie bartoszyckim.

Rezerwat zajmuje powierzchnię 333,30 ha z otuliną o powierzchni 793 ha w okolicy wsi: Sątopy–Samulewo, Wojkowo, Grzęda, Pleśno, Pleśnik, Toniki Małe, Troksy i Nisko, około 6 km na północny – zachód od Reszla.
Wcześniej ten obszar był objęty ochroną jako użytek ekologiczny.

Celem ochrony jest zachowanie rozlewiska w widłach rzek Sajna i Ryn, stanowiącego lęgowisko licznych gatunków ptaków wodno-błotnych oraz miejsca koncentracji ptaków w okresie jesiennych i wiosennych migracji. Okolice rozlewiska to falista wysoczyzna morenowa zbudowana głównie z glin zwałowych. Polder to dawne Jeziora Sajno, które zostało osuszone w celach rolniczych w XIX wieku, a obecnie po zaniechaniu intensywnego osuszania ponownie wypełnione jest wodą, stwarzając sprzyjające miejsce odpoczynku dla licznych ptaków przelotnych. Polder otoczony jest polami uprawnymi.
Liczba ptaków wodno-błotnych, podczas migracji przekracza często nawet 30000 osobników. Zobaczyć tu można żurawia, który w okresie migracji gromadzi się na noclegowisko w liczbie do 3 000 osobników. Ponadto są tu gatunki ptaków wędrownych takich jak: gęś zbożowa, gęś białoczelna, gęś gęgawa. Wspaniale prezentują się stada krzyżówek, świstunów, cyraneczek, śmieszek, głowienek, czernicy, batalionów, gągołów, kulika wielkiego, mew pospolitych, łabędzi niemych, łysek, mew białogłowych, siewek złotych, czajek, kormoranów i wielu innych, często rzadkich ptaków.
Zdjęcia zostały zrobione w czasie żniw w połowie lipca 2014 r. Nie widać jeszcze ptasiej gromady, bo nie jest to czas wędrówek ptaków. Polder ożywa dopiero wiosną i jesienią.
W całej północno- wschodniej Polsce nie ma tak dużego skupiska ptaków, stąd obszar ten jest bardzo cenny pod względem ornitologicznym.
Lech DarskiKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również