Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Rezerwat Przyrody Piłackie Wzgórza

2015-03-02 13:16:52 (ost. akt: 2015-03-02 13:19:04)
Widok na rezerwat ze wsi Piłaki Wielkie

Widok na rezerwat ze wsi Piłaki Wielkie

Autor zdjęcia: Wikipedia

Rezerwat o powierzchni 277 ha utworzono w 1989 roku w celu ochrony lasów występujących na morenie czołowej o bogatej młodoglacjalnej rzeźbie i znacznym wyniesieniu nad poziom morza.

Rezerwat położony jest na terenie Wzgórz Piłackich w gminie Pozezdrze, w odległości ok. 1 km od wsi Piłaki Wielkie i 12 km na wschód od Węgorzewa. Obejmuje drzewostany administrowane przez Nadleśnictwo Borki.
Urozmaicona rzeźba Wzgórz Piłackich została ukształtowana w stadium pomorskim zlodowacenia bałtyckiego. Najwyższe wzniesienie w rezerwacie osiąga 210 m n.p.m., różnice wysokości sięgają 80 metrów, przez co zbocza wzniesień są niekiedy bardzo strome, osiągając nachylenie do 40 stopni. Morenowe wzgórza zbudowane są z piasków i żwirów zawierających głazy, miejscami występują warstwy glin. W południowo-wschodniej części rezerwatu występują piaski sandrowe.
Wśród zbiorowisk leśnych dominuje bór mieszany Calamagrostio-Piceetum (ok. 80%),. Tworzą go dorodne drzewostany świerkowo-sosnowe z niewielką domieszką brzozy brodawkowatej. Sosny i świerki dorastają tu do 30 m wysokości i mają ponad 100 lat. Zasobność drzewostanu sięga 470 m sześć/ha. W runie występują też rośliny objęte ochroną gatunkową: tajęża jednostronna i widłak jałowcowaty.
W południowo-wschodzniej części rezerwatu na piaskach sandrowych wykształciły się gleby rdzawe bielicowe, które pokrywa bór brusznicowy Vaccinio vitis-idaeae-Pinetum. Zespół ten zajmuje ok. 9% powierzchni rezerwatu. Drzewostan tworzy tu sosna z niewielką domieszką świerka. W runie występują tu gatunki objęte ochroną: widłak spłaszczony, widłak goździsty, pomocnik baldaszkowy, tajęża jednostronna.
U podnóży wzgórz morenowych występują dobre warunki dla grądu. Zespoły grądowe zajmujące ok. 7% powierzchni rezerwatu mają zaburzony skład gatunkowy skutkiem sztucznego wprowadzania sosny i świerka.
W okresowo podtopionych dolinkach występują zbiorowiska zbliżone do łęgu jesionowo-olchowego. W niewielkich, bezodpływowych nieckach na zachodnim i wschodnim obrzeżu rezerwatu występują torfowiska wysokie i przejściowe.
Spośród dużych ssaków w rezerwacie można spotkać m.in. jelenia, łosia, sarnę i dzika.

Zobacz film z rezerwatu:


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2737918 | 93.105.*.* 24 maj 2019 23:28

  www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sołtys #2516140 | 37.47.*.* 9 cze 2018 16:14

  Na Rezerwacie Oświn stary kłusownik co ma pełno siatek jest z Guj numer 24 Irek P jezdzi czerwony składakiem i od strony Nowych Guj i gdzie jest pałac tej strony i stawia wnyki na sarny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sołtys #2516136 | 37.47.*.* 9 cze 2018 16:09

  Na Rezerwacie (Oświn ) tam niszcza pszyrode kłusowniki i złodzieje co wycinaja drzewa co maja traki .Kłusowniki stawiaja siatki i kajaki i łudki maja schowane w chcinach od strony Nowych Guj i od strony Wyskoku maja pełno siatek na ryby .Tez kłusuje z Guj na rezerwax

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mazur z warszawy #1682644 | 46.171.*.* 6 mar 2015 10:47

  A jeziorko w Piłakach - cudeńko.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zobacz również