Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Mklik mączny

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Gromada
owady
Podgromada
owady uskrzydlone
Rząd
motyle
Rodzina
omacnicowate
Rodzaj
Ephestia
Gatunek
mklik mączny

Mklik mączny

Kategoria
Zwierzęta > Owady
Nazwa łacińska
Ephestia kuehniella
Jest podobny do mola, ale jest szkodnikiem magazynów zboża.
Może osiągnąć 2,5cm rozpiętości skrzydeł, które są białawe z ciemnym wzorkiem. Samica składa owalne, gładkie jajka, wielkości 0,6 mm.
Gąsienice mklika są różowe, albo szarozielone, pokryte włoskami i zjadają produkty spożywcze: mąkę, kaszę, makaron, owoce, orzechy. Larwy mklików potrafią wejść w trudnodostępne miejsca i w spokoju tam dojrzewać.
Można je jednak łatwo odkryć, bo pozostawiają po sobie odchody, a także kawałki pokarmu, zlepione ze sobą nićmi przędnymi. W zależności od temperatury, larwa może przeobrażać się wolniej lub szybciej (od 30 do nawet 70 dni). następnie larwa szuka sobie spokojnego miejsca, gdzie tworzy kokon. Po 10-20 dniach z kokonu wylatuje motyl.

Zdjęcie: Sarefo / Creative Commons 3.0, 2.5, 2.0 oraz 1.0.

Zobacz również