Zimorodek zwyczajny

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
ptaki
Rząd
kraskowe
Rodzina
zimorodkowate
Rodzaj
Alcedo
Gatunek
zimorodek

Zimorodek zwyczajny

Kategoria
Zwierzęta > Ptaki
Nazwa łacińska
Alcedo atthis
Sposób odżywiania
mięsożerne
Gatunek niewielkiego ptaka rybożernego z rodziny zimorodkowatych. Ma krępą sylwetkę i krótki ogon.
Dorosłą samicę można odróżnić od samca po czerwonawej żuchwie (u samca cały dziób jest czarny). Głowę i grzbiet ma koloru niebieskiego z zielonym połyskiem. Środek grzbietu oraz sterówki są jaśniejsze, błękitne, policzki rudawe, szyja biała. Lotki ciemne, zewnętrzne chorągiewki niebieskozielone. Spód ciała cynamonowy. Dziób szary, mocny i długi, nogi czerwone.
Długość ciała dochodzi do ok. 17 cm, rozpiętość skrzydeł waha się od 26 do 28 cm, waży ok. 30-56 g.

Obszar występowania

Południowa i środkowa Europa, północna Afryka i południowa Azja w pasie od Dekanu po Archipelag Malajski, na wschód po Sachalin i Japonię.
W Polsce to nieliczny (niegdyś liczny) ptak lęgowy, spotyka się go na całym niżowym obszarze kraju.
Zimorodek lubi mieszkać w okolicy czystych, śródlądowych wód - rzek, strumieni, brzegów jezior i stawów, które mają strome brzegi, z których zwisają korzenie albo gałęzie.
W lutym ptaki kojarzą się w pary - samiec i samica gonią się, a potem samiec charakterystycznie buja się na boki, dając się podziwiać samicy. Zimorodek to agresywny ptak, broni swojego terytorium zaciekle, nawet przed swoim partnerem!
Zimorodki tworzą gniazda w norkach, które wygrzebują w urwiskach. Samica i samiec kopią norkę dziobami, jej szerokość dochodzi do 6 cm, a głębokość może mieć nawet metr długości i kończy się okrągłą komorą. Jedna taka norka może być zamieszkiwana kilkukrotnie.
Samica zimorodka może złożyć kilka lęgów, w zależności od miejsca w jakim się znajduje, w każdym po 6-8 kulistych jaj.
Jaja wysiadują oboje rodzice, przez ok. 20 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 22-27 dniach, ale przez parę następnych dni opiekują się nimi rodzice, które karmią je owadami czy rybkami. Młode, które już zostanie nakarmione, odsuwa się na bok, żeby zrobić miejsce swojemu rodzeństwu. Pisklaki są szarawe, a latać potrafią po 23-27 dniach.
Jeśli środowisko sprzyja temu, samica składa drugi lęg jaj. Wtedy samiec opiekuje się pierwszym, a samica wysiaduje drugi.
Zimorodki żywią się głównie rybami, chwytają je nurkując. Latają nisko nad powierzchnią wody, albo siedzą na gałęziach i spoglądają w wodę, szukając ryb. Zimorodek zanurza się raptem na sekundę, w tym czasie nabija swoją ofiarę na dziób i wraca z nią do ukrycia. Tam ją zjada, chyba, że przeznaczona jest dla młodych.
Poza rybami w ich diecie są też owady, żaby i raki.

Informacje na temat ochrony

Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zobacz również