Napójka łąkówka (Barczatka napójka)

Królestwo
zwierząt
Typ
stawonogi
Gromada
owady
Podgromada
uskrzydlone
Rząd
motyle
Rodzina
barczatkowate
Rodzaj
Poecilocampa
Gatunek
Napójka łąkóka

Napójka łąkówka (Barczatka napójka)

Kategoria
Zwierzęta > Owady
Nazwa łacińska
Euthrix potatoria
Sposób odżywiania
roślinożerne
Motyl nocny z rodziny barczatkowatych. Rozpiętość skrzydeł od 46 – 54 mm. Brzeg skrzydeł lekko falisty. Ubarwienie skrzydeł samca żółto-pomarańczowe do brunatnego, można go rozpoznać po dużych grzebykowatych czułkach i ciemniejszej barwie skrzydeł. Ubarwienie skrzydeł samicy od jasnożółte do żółtobrunatnego, znacznie większa od samca z grubym odwłokiem. Charakterystyczne dla tego motyla są dwie białe plamki w ciemnej obwódce na górnej stronie przednich skrzydeł. Na zewnętrznej części tylnego skrzydła znajduje się przyciemnienie.
Lata od końca czerwca do połowy sierpnia
Wydaje jedno pokolenie rocznie. Larwy żerują od od września do czerwca z przerwą na sen zimowy. Wiosną dorosłe gąsienice budują przyczepione do źdźbeł traw lub pni drzew nisko nad ziemią białawe oprzędy, w których zamieniają się w poczwarki.
Gąsienice tego gatunku piją duże ilości wody w postaci kropel rosy i deszczu zbierających się na liściach rośliny pokarmowej.

Obszar występowania

Gatunek obecny w całej Europie od Półwyspu Iberyjskiego po Ural. W Polsce gatunek występuje na całym obszarze kraju. Preferuje podmokłe okolice w pobliżu jezior, rzek i środowisk torfiastych.

Zdjęcie: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com / Dorosły owad napójki łąkówki

Napójka łąkówka (Barczatka napójka) - zdjęcia

Zobacz również