Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Pluszcz zwyczajny

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
ptaki
Podgromada
Neornithes
Rząd
wróblowe
Rodzina
pluszcze
Rodzaj
Cinclus
Gatunek
pluszcz zwyczajny

Pluszcz zwyczajny

Kategoria
Zwierzęta > Ptaki
Nazwa łacińska
Cinclus cinclus
Gatunek małego ptaka z rodziny pluszczy. Ma krępą sylwetkę, kulisty tułów i krótki, zadarty ogon. Posiada gęste, nieprzemakalne upierzenie, namaszczone wydzieliną z gruczołu kuprowego. Skrzydła ma krótkie i zaokrąglone. Samce i samice ubarwione jednakowo, na ciemnobrązowo, oprócz białego podgardla, góry brzucha i piersi. Głowa i kark ciemnobrązowe, wierch ciała ciemnoszary, prawie czarny. Młode z wierzchu łupkowato ciemnoszare.
U pluszczy dymorfizm występuje w rozmiarze - samice są większe i cięższe, mają dłuższe skrzydła. Długość ciała to ok. 18 cm (ogon 5 cm), a rozpiętość skrzydeł to 26-30 cm.

Większość czasu spędza w korytach potoków, gdzie stoi, chodzi, szuka pod wodą pokarmu albo skacze po kamieniach. Po dnie potoków potrafi biegać wbrew prądowi rzeki, chwyta się pazurami kamieni i pomaga sobie skrzydłami, które służą mu za wiosła. Jest jedynym, śpiewającym ptakiem, który potrafi nurkować i pływać. Zanurzenie trwa do 30 sekund, ptak w tym czasie może zejść do 1,5 m pod wodę, zaokrąglone skrzydła zapobiegają wynurzaniu się. Innym przystosowaniem są nozdrza z błoniastymi klapkami zapobiegającymi dostawaniu się wody do układu oddechowego. Krew posiada więcej hemoglobiny niż u innych wróblowatych tej wielkości, co pozawala na dłuższe wstrzymywanie oddechu. Często przykuca, podryguje i kiwa ogonem. Nie ma zwyczaju siadać na wysokich drzewach, ale lata szybko, prostym torem, z prędkimi, furkoczącymi uderzeniami skrzydeł nisko wzdłuż cieków wodnych. Szybowaniu w powietrzu może towarzyszyć przenikliwe wołanie. Pluszcze nie tworzą stad.

Zasiedla bystre, górskie strumienie i rzeki, z zalesionymi brzegami, zimną, czystą wodą i kamienistym podłożem. Pojawia się w miejscowościach, które posiadają mosty, pod którymi zakłada gniazda. Zimą pozostaje tam, gdzie potoki nie zamarzają.

Gdy zaczynają się toki, pluszcze zajmują duże terytoria i zaciekle bronią ich przed intruzami. Samiec śpiewa i biega, pokazując swą białą pierś, stroszy na niej pióra, a potem kłania się przed samicą. Tworzone pary są monogamiczne.

Gniazdo jest kuliste lub czarkowate, grubościenne z wejściem u boku. Jest duże, utkane z roślin wodnych zbieranych pod wodą albo zebranych z brzegu (przed wykorzystaniem ptak moczy je w wodzie).

Zjada głównie owady, ich larwy, drobne skorupiaki, małe ryby i mięczaki.

Ciekawostką jest to, że pluszcz jest narodowym ptakiem Norwegii.

Obszar występowania

Zamieszkuje prawie całą Europę, Bliski Wschód i północno-zachodnią Afrykę. W europejskich górach i północnej Skandynawii może występować ponad granicą lasów. Rozmieszczenie w Azji nie jest ciągłe, podzielone na mniejsze, odizolowane areały - spowodowało to powstanie wielu podgatunków.
W Polsce występuje w górach, na Pogórzu Przemyskim i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Informacje na temat ochrony

Na terenie Polski znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Zobacz również