Sasanka zwyczajna

Królestwo
roślin
Podkrólestwo
naczyniowe
Gromada
nasienne
Podkrólestwo
okrytonasienne
Rząd
jaskrowce
Rodzina
jaskrowate
Rodzaj
sasanka
Gatunek
sasanka zwyczajna

Roślina: Sasanka zwyczajna

Kategoria
Rośliny > Rośliny zielne
Nazwa łacińska
Pulsatilla vulgaris
Przeciętna długość życia
Bylina (roślina wieloletnia)
Łodyga w postaci owłosionego długimi, srebrzystymi włosami głąbika, po przekwitnięciu znacznie się wydłuża. Pod ziemią roślina posiada silne i rozgałęzione kłącze z którego wyrasta kilka łodyg.
Liście odziomkowe rosną w rozetce blisko ziemi. W zależności od podgatunku pojawiają się przed, po lub w czasie kwitnienia. Dopiero w pełni lata są całkowicie rozwinięte. Są jedwabisto owłosione, później łysiejące.
Roślina ma jeden, duży, szczytowy, fioletowy kwiat na łodydze, zwieszający się w dół. Czasami spotyka się kwiaty o białej barwie. Kwiaty są charakterystycznie filcowate po zewnętrznej stronie. Nie jest zróżnicowany na kielich i koronę. Kwiaty o długości 5 – 6 cm są początkowo dzwonkowate, później rozpostarte.
Po przekwitnięciu owocostan wygląda jak puchata kula. Niełupka, o długości ok. 3,5 cm zrośnięta jest z odstająco, jedwabiście owłosioną szyjką słupka[5].
Kwitnie od marca do początku maja. Nasiona rozsiewane przez wiatr.
Cała roślina jest lekko trująca. Powoduje pobudzenie i paraliż ośrodkowego układu nerwowego, mdłości i odurzenie.
Ze względu na to, że kwitnie wczesną wiosną, jest często sadzona w ogródkach przydomowych. Ozdobna jest również po przekwitnięciu. Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych. Uprawiana jest zazwyczaj z nasion, bardzo łatwo rozmnaża się też przez podział rozrośniętych kęp. Wymaga gleb lekkich i dobrze wapnowanych oraz stanowiska słonecznego, lub nieco tylko zacienionego. Po kilku latach bryła korzeniowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, należy ją wówczas wykopać i przerzedzić.

Obszar występowania

Występuje w całej Europie, rośnie na suchych łąkach, w suchych lasach sosnowych, na słonecznych zboczach. Roślina światłolubna (heliofit). Niegdyś występowała w Polsce dość powszechnie w środowisku naturalnym, jednakże już prawdopodobnie wymarła na naturalnych stanowiskach. Jest natomiast często uprawiana w ogrodach. Oprócz typowego gatunku w uprawie występują jej mieszańce określane często nazwą sasanka ogrodowa (Pulsatilla ×hybrida), często mylone z sasanką zwyczajną.

Informacje na temat ochrony

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Zobacz również