Żuraw, żuraw popielaty, żuraw szary

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
ptaki
Podgromada
Neornithes
Infragromada
neognatyczne
Rząd
żurawiowe
Rodzina
żurawie
Rodzaj
grus
Gatunek
żuraw zwyczajny

Żuraw, żuraw popielaty, żuraw szary

Kategoria
Zwierzęta > Ptaki
Nazwa łacińska
Grus grus
Sposób odżywiania
roślinożerne/mięsożerne
Przeciętna długość życia
Do 25 lat
Gatunek dużego ptaka, jego długość ciała to ok. 140 cm (większy od bociana), a rozpiętość skrzydeł sięga 240 cm. Waży 5-6 kg.
Ma wysmukłą, wyprostowaną sylwetkę, wyróżnia się długimi, zwisającymi z ogona piórami. Godowe upierzenie żurawia jest popielate, a końcówki skrzydeł czarne. Górna część głowy ma kolor karminowy, boki białe, a czoło i przód szyi czarne. Młode są brunatne, pozbawione plam na głowie. Nie mają też ozdobnych piór.
W locie wyciąga szyję i nogi, powoli uderza skrzydłami. Kiedy porusza się na ziemi, jego ruchy są powolne i płynne. Jest bardzo płochliwy i czujny.
Żurawie mają jeden lęg w roku. Są monogamiczne. Gniazdo żurawi zawsze umiejscowione jest na ziemi, ma średnicę ok. 80 cm. Samica składa przeważnie 2 brunatne albo zielonawe jaja. Obydwoje rodzice na przemian przez okres ok. 30 dni wysiadują jaja i opiekują się młodymi przez 10 tygodni. Pisklęta są rudawe. Opuszczają gniazda po 65 dniach, ale w pełni dojrzałe są po 5-6 latach.
Żurawie są wszystkożerne, jednak dominuje u nich pokarm roślinny, czasami uzupełniany gryzoniami, owadami, robakami i mięczakami. Terytorium żerowania żurawi może na obszarach rolniczych dochodzić do 120 ha.

Do niedawna zamieszkujący całą Europę i środkową część Azji. Osuszanie podmokłych lasów spowodowało zniszczenie jego lęgowisk, obecnie na południu Europy występuje tylko wyspowo. Powraca w marcu i kwietniu, a jesienne przeloty odbywają się we wrześniu i październiku. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej. Podczas przelotów stada lecą w kluczach.

W Polsce nieliczny ptak lęgowy niżu (5-6 tys. par).

Obszar występowania

Ciągły zasięg obejmuje Półwysep Skandynawski, północną Rosję i Azję aż po wschodnią Syberię. Zimuje na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu.
Żuraw przebywa najchętniej na torfowiskach, wrzosowiskach, nad jeziorami i starorzeczami, na rozległych bagnach wśród lasów. Zwykle w oddaleniu od siedzib ludzkich, ale żeruje także na łąkach i polach uprawnych. W Europie Środkowej lęgowiska znajdują się w wilgotnych obniżeniach terenu, np. olsach, torfowiskach wysokich i niskich, zalewanych łąkach i pastwiskach, w strefach przybrzeżnych i coraz częściej w rowach między polami.

Informacje na temat ochrony

W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Wymaga ochrony czynnej. Wskazana ochrona terenów podmokłych i bagiennych.

Żuraw, żuraw popielaty, żuraw szary - zdjęcia

Zobacz również