Ryś

Królestwo
zwierząt
Typ
strunowce
Podtyp
kręgowce
Gromada
ssaki
Podgromada
ssaki żyworodne
Infragromada
łożyskowce
Rząd
drapieżne
Rodzina
kotowate
Rodzaj
Lynx
Gatunek
Ryś

Ryś

Kategoria
Zwierzęta > Ssaki
Nazwa łacińska
Lynx lynx
Sposób odżywiania
mięsożerne
Przeciętna długość życia
14-17 lat
Ryś, ryś euroazjatycki (Lynx lynx) - gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi.
Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy.

Ryś ma okrągłą głowę, długie, silne łapy i palce zakończone pazurami. Wierzch jest ciemnorudy, w brunatne plamki. Brzuch rysia jest biały. U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą "bokobrody". Uszy rysia są stojące i na ich szczycie znajduje się kępka włosów, które skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają dźwięki do uszu rysia tak, że lepiej słyszy.
Ryś potrafi sprawnie wspinać się na drzewa, równie dobrze skacze. Nie lubi biegać i szybko się męczy. Potrafi mruczeć.
Rysie dzień spędzają w kryjówkach, a na noc wychodzą na polowanie. Poza okresem godowym są samotnikami. Przemierzają 7 km w ciągu jednej nocy, aby znaleźć pożywienie.
Rysie polują na sarny, ale także na łanie i młode jelenie. Żywią się również ptakami, np. jarząbkami i cietrzewiami małymi ssakami i gryzoniami.
Samiec i samica spotykają się tylko raz w roku, w okresie rui. Ciąża u rysia trwa około 70 dni. Kocięta rodzą się w dobrze ukrytym legowisku. Ważą około 300 g, oczy otwierają po 10 dniach. Mleko ssą od 3 do 6 miesięcy. Kocięta z czasem zaczynają towarzyszyć matce w wędrówkach, pomagają jej też w walce z innymi rysiami.
Rysie stają się samodzielne przez upływem roku, opuszczają wtedy matkę i wędrują w poszukiwaniu swojego rewiru.

Obszar występowania

Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych.
Na terenie Polski żyje 285 rysi, w Kotlinie Biebrzańskiej, Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej oraz na Pogórzu Karpackim.


Długość ciała rysia mieści się w granicach od 100 do 150cm. W kłębie ryś jest wysoki na maksymalnie 75 cm. Długość ogona waha się od 15 do 30 cm. Waży od 12 do 35 kg. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,5 roku. W miocie może być do 5 młodych.

Informacje na temat ochrony

Objęty ochroną gatunkową.

Zdjęcie: RDLP Olsztyn / Ryś z Estonii w mazurskich lasach


Więcej o zwierzętach i okolicach w artykule

Ryś - zdjęcia

Zobacz również