Kwietnica różówka
- Kategoria
- Zwierzęta > Owady
- Nazwa łacińska
- Protaetia metallica
- Sposób odżywiania
- roślinożerne
Gatunek owada z rzędu chrząszczy, z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae). Długość ciała waha się w granicach 1,4-2,3 cm.
Dorosłe owady pojawiają się od czerwca do sierpnia, są heliofilne - odbywają loty przy słonecznej pogodzie. Chętnie pobierają pokarm z kwiatów krzewów i roślin zielnych oraz z dojrzałych owoców. Przylatują również do soku wyciekającego z uszkodzonych drzew.
Gatunek myrmekofilny - larwy rozwijają się zazwyczaj w niższych poziomach funkcjonujących mrowisk mrówek z gatunków mrówka rudnica i gmachówka cieśla, rzadziej w mrowiskach opuszczonych lub w kompoście liściastym. Według innych źródeł mogą również żerować w próchniejącym drewnie.
Różówka jest masywnie zbudowana, jej ciało wydaje się wręcz pękate. Powierzchnia ciała metaliczno-zielona, intensywnie błyszcząca. W czasie lotu, nie musi rozkładać swoich pokryw, by rozwinąć drugą parę skrzydeł. Może je bowiem wysunąć dzięki specjalnym wcięciom pod pokrywami. Dzięki temu, nawet w czasie lotu, zamknięte pokrywy chronią delikatniejszy odwłok, co przydaje się np. w czasie niezbyt szczęśliwego lądowania.
Obszar występowania
Zasiedla całą Europę, łącznie z obszarami północnej Fennoskandii, oraz część Azji, na wschód sięgając po Syberię i wybrzeża Oceanu Spokojnego. Spotykany w całej Polsce, niekiedy licznie, zarówno na niżu jak i w górach, gdzie dociera do górnej granicy lasu.
Gatunek spotykany w lasach liściastych oraz ich okolicach.
Informacje na temat ochrony
Nie podlega ochronie.
Zdjęcie: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com
Kwietnica różówka - zdjęcia