Gmina Budry to kraina malowniczych pól, przydrożnych alei, niemal dzikich lasów i rzek. Nieskażona niczym przyroda oraz niezmieniony od powojennych lat krajobraz i architektura sprawia, iż przybywający turyści mogą na chwilę zatrzymać się w czasie.
Sprzyja to naturalnemu rozwojowi rzadko występujących w kraju i w Europie zwierząt i roślin. Obszar Gminy Budry to skrawek najczystszych Mazur, ceniony przez ludzi szukających spokoju, nie zadeptanych ścieżek i kontaktu z wyjątkowa przyrodą nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale też przez cały rok.
Duży obszar gminy zajmują doliny rzek Węgorapa i Gołdapia. Pozostały obszar stanowi kompleks leśny zwany Lasami Skaliskimi, który zajmuje 8700 ha powierzchni. Tutejsze lasy nazwę swą wywodzą od nazwiska Pawła Skalicha, szesnastowiecznego awanturnika, którego pozbyto się z Królewca za niechlubne występki, nadając mu dobra w tych okolicach.
Odtwarzanie się dawnego polodowcowego jeziora na terenie Lasów Skaliskich, - obecnie Bagna Minta - spowodowało gniazdowanie się różnych gatunków ptaków, np. bąków, kaczek, zimorodków, perkozów, czapli i żurawi. Szczególnie pięknym i niezapomnianym widokiem są zloty żurawi wraz z ich rozbrzmiewającym klangorem. Jesienią i wiosną gromadzą się tam na noc tysiące żurawi. Podobnym ptasim zlotowiskiem mogą poszczycić się mieszkańcy Zabrostu. W okolicach miejscowości gromadzi się około 2 tysięcy tych pięknych, majestatycznych ptaków.
Na podmokłych łąkach i wśród starych drzewostanów z bagnami można spotkać nielicznie występującego w Polsce bociana czarnego.
Łąki w obrębie Lasów Skaliskich są ostoją wielu ptaków, a dla niektórych tworzą stanowiska lęgowe (derkacze, błotniaki łąkowe).
Licznie występują tu też ptaki drapieżne. Należą do nich m.in. bielik, krogulec, myszołów, błotniak stawowy, orlik krzykliwy a także bliski krewny sokoła wędrownego – kobuz. Chętnie zamieszkuje te okolice również puszczyk.
Bogate runo leśne dziewiczych terenów sprawia, że możemy delektować się bogactwem smaków leśnych specjałów: jagód, malin, grzybów, orzechów, żurawiny i przepysznych poziomek.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez