Zobacz w naszej bazie
 • Lasy Skaliskie

  Lasy Skaliskie

  Duży obszar Gminy Budry stanowi kompleks leśny zwany Lasami Skaliskimi. Zajmuje 8700 ha powierzchni,...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Dolina Węgorapy

  Dolina Węgorapy

  Dolina Węgorapy zajmuje większą część gminy Budry. Dolinę przecinają meandrująca Węgorapa oraz Gołdapa,...

 • Skansen Pszczelarski w Ełku

  Skansen Pszczelarski w Ełku

  W skansenie można zobaczyć unikalne barcie czyli ule zrobione z pni drzew. Są tam zarówno ule wyrzeźbione...

Gmina Budry: Lasy Skaliskie

2016-04-07 14:48:34 (ost. akt: 2016-04-07 15:20:23)
Krajobraz gminy Budry

Krajobraz gminy Budry

Autor zdjęcia: IT gminy Budry

Gmina Budry to kraina malowniczych pól, przydrożnych alei, niemal dzikich lasów i rzek. Nieskażona niczym przyroda oraz niezmieniony od powojennych lat krajobraz i architektura sprawia, iż przybywający turyści mogą na chwilę zatrzymać się w czasie.

Ta przygraniczna gmina jest położona w północno-wschodniej części powiatu węgorzewskiego. Graniczy z gminami Węgorzewo, Pozezdrze i Banie Mazurskie, a na 20-kilometrowym odcinku z Rosją.

Gmina Budry zajmując stosunkowo niewielki obszar, zachwyca bogactwem występującej tu fauny i flory. Dzika, unikalna i nie całkiem odkryta - to największe atuty przyrody tego terenu. Wiele miejsc mało dostępnych dla człowieka sprawia, że przyroda zachowuje swój niemal dziewiczy charakter.
Sprzyja to naturalnemu rozwojowi rzadko występujących w kraju i w Europie zwierząt i roślin. Obszar Gminy Budry to skrawek najczystszych Mazur, ceniony przez ludzi szukających spokoju, nie zadeptanych ścieżek i kontaktu z wyjątkowa przyrodą nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale też przez cały rok.

Wystarczy wejść do lasu... aby przeżyć niezapomnianą przygodę z dziką przyrodą: stanąć "oko w oko" z majestatycznym łosiem, spotkać watahę dzików, usłyszeć przeszywające powietrze wycie wilków czy być świadkiem zapierających dech pieśni jeleni podczas rykowiska.
Duży obszar gminy zajmują doliny rzek Węgorapa i Gołdapia. Pozostały obszar stanowi kompleks leśny zwany Lasami Skaliskimi, który zajmuje 8700 ha powierzchni. Tutejsze lasy nazwę swą wywodzą od nazwiska Pawła Skalicha, szesnastowiecznego awanturnika, którego pozbyto się z Królewca za niechlubne występki, nadając mu dobra w tych okolicach.

Rzeźba tego terenu została ukształtowana przez ostatnie zlodowacenie bałtyckie. W okresie polodowcowym znajdowało się tu wielkie polodowcowe jezioro, którego pozostałością jest Bagno Minta. Umiejscowione wewnątrz Lasów Skaliskich jest główną ostoją dzikich zwierząt. To obszar całkowicie wyłączony od polowań, stanowi doskonały matecznik dzikiej zwierzyny. Powierzchnia tego unikalnego w skali Europy miejsca wynosi ponad 100 ha.
Odtwarzanie się dawnego polodowcowego jeziora na terenie Lasów Skaliskich, - obecnie Bagna Minta - spowodowało gniazdowanie się różnych gatunków ptaków, np. bąków, kaczek, zimorodków, perkozów, czapli i żurawi. Szczególnie pięknym i niezapomnianym widokiem są zloty żurawi wraz z ich rozbrzmiewającym klangorem. Jesienią i wiosną gromadzą się tam na noc tysiące żurawi. Podobnym ptasim zlotowiskiem mogą poszczycić się mieszkańcy Zabrostu. W okolicach miejscowości gromadzi się około 2 tysięcy tych pięknych, majestatycznych ptaków.

Mówiąc o bytujących tu ptakach, nie sposób jest nie wspomnieć o ogromnej ilości bocianów. W gminie Budry jest jedno z największych w Europie siedlisk bociana białego. W samej miejscowości Budry odnotowano ponad 20 gniazd tego ptaka..
Na podmokłych łąkach i wśród starych drzewostanów z bagnami można spotkać nielicznie występującego w Polsce bociana czarnego.

Do najcenniejszych gatunków występujących w Lasach Skaliskich należą: rysie, jelenie, łosie, wydry, bobry, borsuki i jenoty. Wśród nich dzierży władzę wataha wilków.
Łąki w obrębie Lasów Skaliskich są ostoją wielu ptaków, a dla niektórych tworzą stanowiska lęgowe (derkacze, błotniaki łąkowe).
Licznie występują tu też ptaki drapieżne. Należą do nich m.in. bielik, krogulec, myszołów, błotniak stawowy, orlik krzykliwy a także bliski krewny sokoła wędrownego – kobuz. Chętnie zamieszkuje te okolice również puszczyk.

Niezapomnianych widoków dostarczy występująca w Lasach Skaliskich rzadko spotykana roślinność np. bagno zwyczajne, konwalia, kopytnik pospolity, lilia złotogłów, przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, wielosił błękitny, widłaki ( goździsty, jałowcowaty).
Bogate runo leśne dziewiczych terenów sprawia, że możemy delektować się bogactwem smaków leśnych specjałów: jagód, malin, grzybów, orzechów, żurawiny i przepysznych poziomek.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zobacz również